неділя, 12 березня 2017 р.

Тиждень рідної мови 
у Ремезівцівському НВК

    Розпочався Тиждень із просвітницької лінійки, на якій  Лісова З.І. привітала усіх педагогів і учнів зі святом. Наголосила, що «найбільше і найдорожче добро кожного народу — це його мова, та жива схованка людського духу, його багата скарбниця, в яку народ складає і своє давнє життя, і свої сподіванки, розум, досвід, почування». Продовжили урочисту лінійку учні 10 класу (Лісова Зореслава  і Григорович Вікто-рія) , які розкрили  життєпис долі рідної мови. Також учителем Лісовою З.І. були запропоновані до перегляду короткометражні відеоролики, у яких містилися цікаві факти про українську мову, що оспівували її велич та красу. Зоряна  Ігорівна ознайомила педагогів і учнів із планом заходів на цей тиждень.                                         
          У рамках Тижня мови був проведений виховний захід «Чарівні звуки, рідне слово – моя сердечна українська мова» ( учасники свята - учні 5- 11 класів) . Школярі чудово декламували поезії про мову. Задушевно линули  пісні «Гімн  українській  мові», «Батьківська  мова» (у виконанні ансамблю дівчат 10 – 11 класів), «Україна» (солістка – Лісова З.), «Україна – це ми» (у виконанні Галян О.).  Зворушливо прочитали   вірші А.Малишка. Адже цьогоріч  ми відзначаємо 105 річницю від дня народження лірика, справжнього патріота, талановитого пісняра . Мелодійно прозвучали пісні на слова А. Малишка  « Київський вальс» (Лісова З.), «Ми підем, де трави похилі» (у виконанні ансамблю учителів – Лісова З.І., Козюра М.В., Курпіта М.П., Семчук О.Й.),  присутні у залі  виконали пісню «Рідна мати моя…»



Бібліотекар  Гарасимишин О.М. підготувала цікаву виставку «Там, де живе рідна мова, живе український народ».


  Учні 5- 11 класів виготовили стіннівки, присвячені рідній мові.  Також  десятикласники провели  акцію «Вивчи вислів про мову».
   Продовжили святкування цікаві бібліотечні уроки, які провели Замківська М.М. (шкільний бібліотекар) , Гарасимишин О.М. (зав. бібліотекою –філіалом у с. Ремезівці) у 6, 7 класах.
  Надзвичайно повчальними і цікавими для учнів були  щоденні відео «Запам’ятай!» (Вибачення, звертання, ввічливість), а також «Цікаві факти про українську мову» (кліп). 
  Завершився предметний тиждень урочистою лінійкою «Я маю в серці те, що не вмирає», присвячений 146 річниці від дня народження Л.П.Косач – незламної та відважної жінки. Учні переглянули  факти із життєвого і творчого шляху  Лесі Українки . Зоряною Ігорівною був продемонстрований документальний фільм «Леся Українка: від народження аж до смерті». Кожен із учнів мав змогу переглянути  відеокліп  «Вишеньки-черешеньки», який призначений для легкого сприйняття наймолодшими школярами.  Доповненням до свята була виставка літератури «Леся Українка – Дочка українського народу», яку підготувала Замківська М.М.
 Учителем української мови і літератури Лісовою З.І. були підведені підсумки предметного Тижня.
                                                                                                                                Учитель – філолог
Лісова З.І.                                                                                                                                      

понеділок, 6 березня 2017 р.

Андрій  Малишко – чарівник поетичного слова
    Цьогоріч  ми відзначаємо 105 річницю від дня народження лірика, справжнього патріота, талановитого пісняра. Його часто називають Прометеєм, солов’їним серцем України за його поетичну творчість, за невмирущі пісні, що й досі живуть серед народу.
    На базі Золочівської  ЗОШ І-ІІІ ст. №2 відбувся конкурс читців – декламаторів творів А.Малишка, а також огляд пісенної творчості поета – лірика, який присвячений Міжнародному дню рідної мови. Розпочала свято методист РМК Паздзірська М.М., яка наголосила: « Міжнародний день рідної мови  відзначають щороку 21 лютого, починаючи з 2000 року. Про «підтримку мовного та культурного різноманіття та багатомовності» було оголошено на ХХХ сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО, що проходила 26 жовтня — 17 листопада 1999 року в Парижі. Оскільки з 6 000 розмовних мов світу близько половині загрожує зникнення, ЮНЕСКО прагне підтримувати мову як ознаку культурної приналежності особи. Окрім того, організація вважає, що вивчення іноземних мов та багатомовність є ключами до взаєморозуміння та взаємоповаги.»
  Усім учасникам побажала Марія Миронівна  успіху та перемог. Надзвичайно майстерно учасники шкіл декламували поезії, зворушливо линули відомі мелодії пісень на слова А.Малишка – «Київський вальс», «Знову цвітуть каштани», «Вчителька», «Стежина», «Пісня про рушник», де поет висловлює свою любов до батьківського дому, до України.
За результатами журі учні зайняли такі місця у номінації «Композиція»:
І місце – Ремезівцівський НВК (Лісова З.– 10 клас)
ІІ місце – Білокамінський НВК
ІІІ місце – Ясеновецький НВК (Болюбаш К., Венда М. – 9 клас)
У номінації «Поезія»  (ЗОШ  І- ІІІ ст.) :
І місце – Золочівська ЗОШ  І – ІІІ ст. №1 (Цоба Ярина – 10 –Б)
ІІ місце – ЗЕЛ (Кулішко Ю. – 10 клас)
ІІ місце – Заставненський НВК (Грушецька Л. – 11 клас)
ІІІ місце – Плугівський НВК (Нагачівська Ю. – 9 клас)
ІІІ місце – Червоненська ЗОШ І – ІІІ ст.(Шеремета Х. – 5 клас)
 У номінації «Поезія»  (ЗОШ  І- ІІ ст.)
І  місце – «Школа радості» НВК (Курченко  В. – 8 клас)
ІІ місце – Жуківська ЗОШ І – ІІ ст. (Григорович Р. – 7 клас)
ІІ місце – Струтинська  ЗОШ І – ІІ ст. (Рибка О.- 8 клас)
ІІ місце – Ушнянська ЗОШ І – ІІ ст. (Курпіта Мар’яна – 9 клас)
ІІІ місце – Новоселищна ЗОШ  І – ІІ ст. (Лукашук О. – 9 клас)
ІІІ місце – Розворянська ЗОШ І – ІІ ст.( Гладиш І.- 8 клас)
ІІІ місце – Тростянецька ЗОШ  І – ІІ ст. (Кобзар О. – 8 клас)
У номінації «Пісня»
І місце – Скварявська ЗОШ  І –ІІІ ст. (Турчин П. – 8 клас)
ІІ місце – В. Вільшаницька ЗОШ І – ІІІ ст. (Волошин В. – 11 клас, Фурда Н. – 7 клас, Фурда А. – 7 клас)
ІІ місце – Золочівська ЗОШ І – ІІІ ст. №4 (дует – Дутко Юрій і Катруся)
ІІ місце – Колтівська ЗОШ І- ІІІ ст. (Ваврик М. – 9 клас)
ІІІ місце – Шпиколоський  НВК (Муц З. – 11 клас)
ІІІ місце – Сновицький НВК (тріо – Курпіта А. – 7 клас, Квас А. – 6 клас, Мельник В. – 6 клас)
    Методист РМК  привітала усіх переможців і подякувала учителям – філологам за їх творчу працю.
  Паздзірська М.М. завершила конкурс словами: «Кожен твір Малишка — то особливий світ поета-лірика. У цьому світі живуть і радість, і біль, і любов до матері та рідного краю. Поет був чарівником поетично­го слова, таким він залишається для кожного наступного покоління читачів, яке відкриває для себе різноманітний світ творчості Андрія Самійловича Малишка».

                                                           Зоряна Лісова

   

неділя, 5 березня 2017 р.

«Я маю в серці те, що не вмирає…»
         Саме ці слова стали девізом життя відомої письменниці, геніальної поетеси, дочки  Прометея – Лесі Українки. 25 лютого ми відзначали 146-у річницю від дня народження Л.П.Косач – незламної та відважної жінки.
    Ця важлива подія не могла оминути нашу школу. Тому учителем української мови та літератури Лісовою З.І. була проведена урочиста лінійка, приурочена цій знаменній даті.

Розпочалося наше свято із життєвої стежини письменниці та її нелегкої долі. Усі присутні ще раз згадали у своїй пам’яті оці дитячі роки поетеси, навчання, молодість. І на закріплення цього Зоряною Ігорівною був продемонстрований документальний фільм «Леся Українка: від народження аж до смерті».


Твори Лариси Петрівни призначені для різних вікових груп: як і для дітей, так і для дорослих. Вони сповнені оптимізму, глибокої віри та прагненням до життя. Одні сповнені філософських думок, а інші – стосуються простих і зрозумілих речей. Тому кожен із учнів мав змогу переглянути  відеокліп  «Вишеньки-черешеньки», який призначений для легкого сприйняття наймолодшими школярами.

         Дуже багато творів Лесі України покладено на музику. Деякі із них навіть існують у новітній обробці. Тому, аби твори геніальної поетеси були більш відомими для нашої молоді, Лісова З.І. надала можливість усім учасникам свята прослухати музичну композицію «Давня весна» у записі сучасного композитора Сергія Котовського.
         Доповненням до свята була виставка літератури «Леся Українка – Дочка українського народу», яку підготувала Замківська М.М.

         На завершення урочистої лінійки Зоряна Ігорівна ще раз наголосила на тому, що Леся Українка – сильна духом, мужня жінка, яку не зламала ніяка недуга. І девізом її життя, стали слова:
Так! Я буду крізь сльози сміятись,
Серед лиха співати пісні,
Без надії таки сподіватись,
Буду жити! Геть думи сумні!
  Змістовними  і захоплюючими були уроки-подорожі, проведені бібліотекарями Замківською М.М. (7 клас) і Гарасимишин О. М. (6 клас).
Зореслава Лісова,
                                                                     учениця 10 класу  Ремезівцівського НВК
Святкування Міжнародного дня рідної мови у Ремезівцівському НВК
      «Найбільше і найдорожче добро кожного народу – це його мова», яка передається у спадок нашим нащадкам.                                                                     Міжнародний день рідної мови в Україні відзначають із 2000 року. І саме у цей час ми маємо згадати і сказати спасибі всім тим, хто у найважчі часи нашого народу, роки поневолень і жорстоких репресій зумів зберегти рідне слово, хто не боявся заборон і проголошував  гасла свободи українською мовою. Котляревський і Франко, Шевченко і Леся Українка, низький вам уклін до землі!У нашій школі відбулися заходи, присвячені Міжнародному дню рідної мови. Розпочалося святкування із просвітницької лінійки, на якій Лісова З.І. ознайомила усіх присутніх із історією виникнення свята. Також переглянули цікаві відеоролики про розвиток та виникнення мови. На фоні легких українських мелодій звучали поезії  про мову. Відеорубрика «Запам’ятай!» проінформувала учнів  про суржик.     Продовжилося свято виховним заходом «Чарівні звуки, рідне слово – моя сердечна українська мова»,  який розпочала Зоряна Ігорівна життєписом долі рідної мови.  На фоні  мелодії  пісні «Звучи, рідна мово» ведучі ( учні 10 класу) прочитали «Молитву до мови» К. Мотрич. Задушевно линули  пісні «Гімн  українській  мові», «Батьківська  мова» (у виконанні ансамблю дівчат 10 – 11 класів), «Україна» (солістка – Лісова З.), «Україна – це ми» (у виконанні Галян О.). Чудово продекламували поезії про мову учасники заходу – учні 5,9,10,11 класів.  Зворушливо  прозвучав діалог матері та дочки «Як би тобі, доню» (інсценізація вірша – Григорович В., Петрова С.).
    Учасники заходу декламували  поезії А.Малишка «Запалай, мій вогнику крилатий», «Радію я, коли знаходжу слово», «Не стій, мати, та й коло хати», «Тарасова гілка» ; трепетно читали вірші  інтимної лірики. Любив Малишко рідну мову, рідне слово і пісню над усе. Цією любов’ю осяяна поезія останніх літ, де він якось по-новому осягнув їх суть і значення.  Цьогоріч  ми відзначаємо 105 річницю від дня народження лірика, справжнього патріота, талановитого пісняра . Мелодійно прозвучали пісні на слова А. Малишка  « Київський вальс» (Лісова З.), «Ми підем, де трави похилі» (у виконанні ансамблю учителів – Лісова З.І., Козюра М.В., Курпіта М.П., Семчук О.Й.),  присутні у залі  виконали пісню «Рідна мати моя…»
    Завершився виховний захід піснею «Україна» у виконанні дуету (Лісова З., Галян О.).  Завершальним акордом були слова ведучих : «Багата і чудова українська мова. Вона, мов кринична вода, яку черпаєш, а їй немає  ні кінця, ні краю. І куди б ти не пішов – твоя Батьківщина, земля твоя, твоя мова, твій народ завжди будуть з тобою». Доповненням до свята  була виставка літератури ««І там, де звучить рідна мова, живе український народ» (підготовлена зав. бібліотекою – філіалом Гарасимишин О.М.).     Лісова З.І. подякувала  учасникам заходу, їхнім батькам, які були запрошені на свято, а також учителям - філологам і учителю музики  за посіяні зерна любові до рідного слова, мови, України.                                                         
Лісова З.І., організатор заходу

Міжшкільне методоб'єднання вчителів української мови та української й зарубіжної літератур 
Ремезівцівського освітнього округу

8 лютого 2017 року на базі Жуківської ЗОШ І-ІІ ступенів відбулося міжшкільне методичне обєднання вчителів української мови та української й зарубіжної літератур Ремезівцівського освітнього округу.
1.      Відкритий урок української літератури у 8 класі проводила вчитель М. П. Рибка.
Тема уроку: М. Коцюбинський. «Дорогою ціною». Вічний тип  шукача правди. Протест Остапа і Соломії проти кріпосницької наруги – протест проти будь-якого насильства над людиною.
Даний урок проаналізувала голова м/о З. І. Лісова. Вона підкреслила, що урок проведено методично та науково правильно. Його зміст  цікавий та  обгрунтований, відповідав темі й  поставленим цілям.  З метою активізації пізнавальної діяльності учнів вдало використано різні форми та методи роботи: «Мозковий штурм», «Мікрофон», інтерактивні вправи «Роль синоптика», «Довідкове бюро», «Інтерв’ю», випереджувальні завдання, робота в групах. Важливу роль відіграли учнівські ілюстрації та презентація до твору. Це робить навчальний процес цікавим і ефективним, спонукає учнів до роздумів і пошуків, створює проблемні ситуації. Діти активні. Відповідаючи, відчутно, що вони вміють висловлювати свої думки, аналізувати прочитане, характеризувати героїв, порівнювати їх, робити висновки. Достатньо розвинене їх зв’язне мовлення. Учитель постійно стежила за правильністю вимови та грамотністю учнів. Вміло підібрані вчителем диференційовані завдання та поетичні хвилинки. Зацікавила учнів вікторина « Впізнай героя за висловлюванням». Діти активно працювали із підручником, зачитуючи цитатні характеристики Остапа та Соломії та визначаючи символіку у творі. Належне місце на уроці займала самостійна робота над складанням сенкану. Впродовж уроку простежується тісна співпраця  вчителя та учнів. Зроблено багато. Доречно використано міжпредметні зв’язки із зарубіжною літературою, українською мовою, історією та образотворчим мистецтвом. Підсумок уроку підвели учні самостійно, особливу увагу приділяючи актуальності твору сьогодні. Знання учнів об’єктивно оцінені. Мети вчитель досягла.

Проведений урок – це урок досвіду, практики і навчання як для дітей так і для  учителів – колег. Варто зазначити, що даний конспект уроку розроблений  вчителем і опублікований у фаховій газеті № 5-6, березень 2016, стор.31-33.
2.  По- другому питанню  «Позакласна робота вчителів-філологів»
виступила вчитель зарубіжної літератури Жуківської ЗОШ І-ІІ ст. Г. Г. Богонюк, наголошуючи на важливу роль позакласної роботи у творчому зростанні школярів як на уроках української мови так і на уроках української та зарубіжної літератур(доповідь додається)Її думку доповнила М. П. Рибка, стверджуючи, що позакласна робота служить засобом розширення, поглиблення і вдосконалення знань, набутих учнями в школі. Тому  вона з цікавістю проводить її паралельно з класною (доповідь додається).
Зі своїм досвідом роботи по цьому питанню поділилася вчитель Шпиколоського НВК Н. М. Вульчак (доповідь додається).3.      Розглядаючи третє питання «Культура мовлення школярів» виступила  вчитель Ремезівцівського НВК З. І. Лісова, підкреслюючи, що вона постійно дбає про навчання грамотності дітей, про культуру їх мовлення (доповідь додається).
По цьому ж питанню цікаво розповіла вч. М. П. Рибка, презентуючи  виданий з досвіду роботи посібник «Робота вчителя-словесника над місцевою говіркою», у якому подані матеріали, різні форми та методи роботи щодо розвитку культури мовлення школярів, які реалізуються на уроках і в позакласній роботі ( посібник додається).4.Розглядаючи четверте питання «Використання ІКТ на уроках української мови та літератури», вчителі обмінювалися досвідом роботи. Зокрема, вчитель Сновицької ЗОШ І-ІІ ст. Н.П. Купин  вважає, що використання на уроках новітніх технологій робить навчальний процес цікавим та ефективним.  Із досвідом своєї роботи поділилась учитель М.П. Рибка. Вона вважає, що поряд з Інтернетом, компютером, сканером й творчість не може бути механічною та обмеженою. Тому  разом із ІКТ використовує у навчально-виховному процесі свої творчі доробки. Діти прагнуть теж творити, досліджувати, проявляють бажання зробити щось самостійно (доповідь додається).
5. Новинами методичної літератури обмінялися  всі присутні педагоги.   

               

Іван Франко – наш Каменяр
Франко — наш найкращий провідник, 
     наш учитель, ясне сонце на українському небі.
 Міліонам він сонце, життя є нове
Для добра міліонів хай вічно живе.
Галичина дала світові багато визначних людей. Серед них яскравою постаттю є Іван Франко – класик української літератури, геніальний письменник, перекладач, публіцист, громадський і просвітницький діяч, який своєю невтомною працею будив і зміцнював національну свідомість українців.
У Ремезівцівському НВК відбувся захід «Іван Франко – наш Каменяр» під керівництвом учителя української мови та літератури Лісової Зоряни Ігорівни. Розпочалося свято із  гімну галицьких українців «Не пора, не пора…», який пробудив у кожного почуття відповідальності та патріотизму. Ведучими заходу були учні 10 класу – Лісова Зореслава та Бандура Наталія, які поступово крокували життєвою стежиною етнографа, перекладача, фольклориста. Також на святі прозвучали пісні «Якби ти знав…» та «Червона калино, чого в лузі гнешся», покладені на слова І.Я.Франка, у виконанні ансамблю дівчат. Учні 10-11 класів (Гайдар Юлія, Гайдар Юрій, Григорів І., Григорович В., Лісова З., Смерека Б., Смерека Н.; Барабаш Х., Вавриків І., Гарцула Д., Жуковський М., Смерека В., Смерека Х.) інсценізували поезію «Каменярі», «Тричі мені являлася любов», прочитали напам’ять вірші із збірки «Зів’яле листя» та інші твори зі збірки «З вершин і низин» («Вічний революціонер…», «Гримить! Благодатна пора наступає», «Земле, моя всеплодющая мати…»).
Також  продемонстру-вали поезії англійською та польською мовами учасники районного та обласного конкурсу «Читаємо вірші Івана Франка мовами світу»  Галян Ольга (учасниця районного конкурсу) та Лісова Зореслава (лауреат обласного конкурсу), які були нагороджені цінними призами.
       Протягом заходу кожен глядач мав змогу переглянути кадри із творчості та життєпису письменника за допомогою презентації. Теж концертна програма була насичена невеликими музично-віршованими композиціями – буктрейлерами, які розкрили невідоме і таємне про нашого земляка, Великого українця.
     Зоряна Ігорівна завершила захід словами: «Франко вірив, що посіяне ним слово проросте в душі народу покликом до боротьби, пробудженням до національної гідності та послужить поступом до омріяної незалежності, до своєї волі».
Зореслава Лісова,

президент учнівського самоврядування

           Методичне об’єднання учителів української мови та                   літератури, зарубіжної літератури                     Ремезівцівського освітнього округу

        На базі Ремезівцівського НВК  відбулось засідання методичного об'єднання   вчителів української мови та літератури, зарубіжної літератури. Керівник ММО Лісова З.І. розпочала роботу заняття, ознайомивши  присутніх із планом його проведення.
           Цікаво і захоплююче був проведений урок  з української літератури у 10 класі на тему: « Іван Франко. Поема «Мойсей» - одна з вершин творчості письменника. 
Історія написання. Біблійна основа твору» , який провела Лісова З.І. Урок розпочався гімном галицьких українців «Не пора, не пора…». Учні активно працювали, розширюючи свій кругозір, збагачуючи власне світобачення. Проблеми, які порушені у поемі,  є дуже близькими кожному свідомому громадянину  України. Десятикласники пригадали життєвий шлях Івана Франка, виконавши тестові завдання. Невеличкі цікавинки  підготували  Лісова Зореслава,  Григорович Вікторія, які детальніше розповіли про Мойсея, як реальну постать та саму історію написання поеми, доповнивши їх змістовними презентаціями. На уроці була використана така форма роботи як складання «сюжетного ланцюжка» за змістом поеми «Мойсей». Проте найбільш важливе та дискусійне питання «Актуальність твору у наш час», яке було проведено у формі опитування. На завершення Зоряна Ігорівна провела інтерактивну вправу «Мікрофон»,  під час якої учні висвітлювали різні думки та свої погляди. Адже поема «Мойсей» - це заповіт українському народові.
Заключним  етапом  методоб'єднання із  зарубіжної літератури був проведений літературно-мистецький  захід "Стежками  Вільяма  Шекспіра"
Епоха  Відродження ….
     Звучить  мелодія  з  кінофільму  «Love Story»…. Учні  восьмого класу : Когут Н.,  Костів Ю., Гулай  А., Лісова Ю., Смерека У. Наконечна Ю.  в ролі головних героїв драми Вільяма Шекспіра « Ромео і Джульєтта» розкрили свій акторський талант та показали  високий  рівень  володіння славнозвісними рядками  англійського  класика. Постановка та гра акторів, музика, яку підготувала вчитель  музики  Курпіта М.П.легко і невимушено перенесла глядача у давню Верону, де розгорталися  події. Аби чітко зрозуміти зміст твору, на сцені з’явився Шекспір, роль якого зіграв  Гулай Андрій.  
      
    У декламаторському  мистецтві  взяли  участь  такі  учні : Зарічна Х., Наконечна Ю., Савчук Х.,  Костів Ю., Смерека У., Мацідонський В.,    Когут Н.,  Рапа І.,  Гулай А.,
  Захід мав великий виховний  і романтичний  заряд, спонукав  задуматись над  вічними  проблемами, що  завжди  стояли і  стоятимуть  перед  людством.
       Керівник  Міжшкільного методичного об’єднання учителів української мови та літератури, зарубіжної  літератури  висловила подяку всі присутнім за плідну працю на засіданні.
Керівник ММО

Ремезівцівського освітнього округу
 Лісова З.І.